Z nami uczy się już 7400 osób. Czekamy na Ciebie

Strona główna » Blog » Formatowanie » Data i czas – format, zalety i ograniczenia

Data i czas – format, zalety i ograniczenia

Zastosowanie

Dla nas ludzi zastosowanie zapisu dat czy aktualnej godziny jest naturalne i oczywiste. Jednak dla maszyny, którą jest komputer to już nie jest takie jednoznaczne. Dlaczego? Spójrzmy na polski zapis daty: 01.09.2015. Dla nas to jest konkretny dzień, ale dla komputera to jest tekst, którego nie rozumie. W tym zapisie znajdują się dwie kropki więc dla komputera to nie jest liczba. Data w zasadzie składa się z trzech liczb. Już to wymaga innego sposobu postępowania, żeby komputer „wiedział” co to oznacza. Moglibyśmy próbować rozwiązać ten problem zapisując każdą z tych liczb w osobnej komórce. Ale jak wiemy jest 12 miesięcy w roku, a w każdym z nich może być różna ilość dni. Panowanie nad tym w trzech różnych komórkach jest praktycznie niemożliwe i ogranicza się do ręcznego zapisu bez kontroli czy automatyki. Podobne problemy są z formatem czasu. Na szczęście Excel ma wbudowane formaty daty i czasu i wystarczy się z nimi zapoznać, żeby je dopasować do naszych potrzeb.

Format czasu

Czas w Excelu zawsze jest zapisany w formacie 00:00:00. Pierwsza para cyfr to godzina, druga to minuty, trzecia to sekundy. Największa wartość czasu to 23:59:59. Zwiększenie tej wartości spowoduje „przekręcenie” wartości z powrotem do 00:00:00 i liczenie od nowa. Jeżeli spróbujemy wpisać do komórki sformatowanej jako czas wartość 25:00:00 to po wyjściu z niej pojawi nam się 01:00:00. Dzięki temu zapewnione jest, że się nie da zapisać czasu w sposób niedozwolony. Ale co gdy chcemy jednak inny format np. 14:15 czyli same godziny i minuty? Albo format 12 godzinny np. 02:35 PM. Na szczęście nie ma problemu. Wpiszmy do komórki A1 wartość 16:25:14. Teraz klikamy na tą komórkę prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy „Formatuj komórki”.

1. Menu kontekstowe zaznaczenie

W zakładce „Liczby” w liście „Kategoria” klikamy „Czas”. Po prawej stronie pojawią nam się zdefiniowane formaty czasu. Możemy wybrać dowolny z nich np. ten oznaczony „1:30 PM”.

2. Formatowanie komórek zaznaczenie

Po zatwierdzeniu przyciskiem „OK” pojawi nam się godzina sformatowana do postaci 12-godzinnej.

3. Sformatowane

Warto w tym momencie pamiętać, że to 14 sekund, którego nie widać nie zostało usunięte tylko ukryte przez odpowiednie sformatowanie. Nie tracimy tej informacji i w każdej chwili możemy ustawić poprzedni format. Ta wiedza będzie nam później jeszcze potrzebna chociażby przy porównywaniu wartości. Jeżeli sprawdzamy czy godzina w jednej komórce jest równa godzinie w drugiej komórce może się okazać, że nie jest. Nawet jeżeli widzimy tą samą wartość. To dlatego, że mogą być różne sekundy.

Seria z wartościami czasowymi

Zalety tego formatu nie kończą się na ładnym wyglądzie. Możemy go użyć do automatycznego wpisywania wartości do sąsiednich komórek czyli wypełnić zakres serią. Praktyczne zastosowanie jest prostsze i bardziej intuicyjne niż ten opis. Więc o co chodzi? Powiedzmy, że chcemy sobie zrobić terminarz i zapisać co będziemy robić od 6:00 do 18:00. Wpisywanie po kolei godzin byłoby męczące. Zwłaszcza, jeżeli musielibyśmy to zrobić wiele razy dla różnych zakładek. Na szczęście jest na to prostszy sposób. Wpisujemy w komórkę A1 godzinę 6:00. Potem mając ją ciągle zaznaczoną chwytamy myszką kwadracik w prawym dolnym rogu ramki komórki. Przeciągamy w dół aż zobaczymy w podpowiedzi godzinę 18:00 i puszczamy.

4. Przeciąganie zaznaczenie

W ten sposób w ułamku sekundy utworzyliśmy serię wszystkich godzin, które były nam potrzebne.

5. Przeciągnięte

A co jeżeli chcemy być bardziej szczegółowi i rozpisać plan co 30 minut? Na to też jest prosty sposób. W tym celu wpisujemy do komórki A1 godzinę 6:00, a do komórki A2 godzinę 6:30. Teraz zaznaczamy obie komórki i znów łapiemy za kwadracik w prawym dolnym rogu ramki zaznaczenia.

6. Przeciąganie 2 zaznaczenie

Przeciągamy aż w podpowiedzi zobaczymy godzinę 18:00.

7. Przeciągnięte o 30 minut

Format daty

Data jest to format zawierający informacje o dniu miesiącu i roku. Domyślnie jest to rok-miesiąc-dzień np.: 2016-01-12. Jeżeli wpiszemy datę w tym formacie to komórka automatycznie jest sformatowana jako data. Musimy pamiętać, że polski zapis jest odwrotny i łatwo możemy się pomylić zamieniając dzień z rokiem. Jeżeli odruchowo wpiszemy 12-01-2001 to ten zapis nie zostanie potraktowany jak data bo żaden miesiąc nie posiada 2001 dni. Oczywiście w przypadku daty również mamy możliwość zmieniania formatu w bardzo szerokim zakresie. Spróbujmy ustawić datę tak, żeby wyświetlała się „12 styczeń 2016”. W tym celu wpiszmy do komórki A1 datę w formacie domyślnym czyli 2016-01-12. Teraz mając zaznaczoną komórkę A1 klikamy ją prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy „Formatuj komórki”.

08. Formatowanie daty zaznaczenie

Jeżeli prawidłowo wpisaliśmy datę to w okienku formatowania w zakładce „Liczby”, na liście „Kategoria” jest zaznaczona kategoria „Data”. Po prawej stronie na liście „Typ” przewijamy w dół i odszukujemy wpis zaznaczony jako „14 marzec 2013”. Zaznaczamy go i w polu „Przykład” widzimy jak będzie wyglądał wpis w naszej komórce. Potwierdzamy wybór klikając przycisk „OK”.

9. Formatowanie daty - zaznaczenie

Teraz nasza data wygląda dokładnie tak jak chcieliśmy.

10. Data sformatowana

Na liście zdefiniowanych formatów mamy więcej możliwości. Nasza data może wyglądać np. tak:

 • 2016-01-12
 • 16-01-12
 • 12 sty
 • 12 sty 16
 • sty 16
 • styczeń 16
 • 12 styczeń 2016

Oczywiście oprócz ładnego wyglądu Excel pilnuje poprawności dat czyli ma dokładnie zdefiniowane ile dni mają poszczególne miesiące i wie, który rok jest przestępny.

Seria dat

Kolejna niesamowicie przydatna właściwość dat to możliwość przeciągnięcia ich przez serię komórek z jednoczesnym zwiększaniem dat o 1 dzień. Spróbujmy automatycznie wypisać pierwsze 14 dni stycznia. Wpiszmy do komórki A1 datę 2016-01-01.

11. Przeciąganie daty zaznaczenie

Następnie mając zaznaczoną komórkę A1 łapiemy dolny prawy kwadracik ramki i przeciągamy w dół, aż zobaczymy wartość 2016-01-14.

12 Seria dat

A co jeżeli chcemy sobie zaplanować co będziemy robić 2 dnia każdego miesiąca? To też proste. Wpisujemy w komórkę A1 datę 2016-01-02, a w komórkę B2 datę 2016-02-02.

13. Inne przeciąganie daty - zaznaczenie

Zaznaczamy obie komórki. Chwytamy kwadracik w prawym dolnym rogu i przeciągamy aż zobaczymy datę 2016-12-02.

14. Przeciągnięte daty

Równie dobrze możemy wypełnić serię datami o nietypowym odstępie czasu co 3 dni. Jeżeli druga komórka jest o 3 dni większa od komórki pierwszej do każda następna też będzie o 3 dni większa od poprzedniej.

Inne formy daty

Innymi formatami daty są:

 • nazwy dni tygodnia czyli poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek, sobota, niedziela oraz ich skrócone nazwy: pon., wt,. śr., czw., pt., sob., niedz.
 • Nazwy miesięcy: styczeń, luty, marzec itd. Oraz ich skrócone nazwy: sty, lut, mar, kwi, maj, cze, lip, się, wrz, paź, lis, gru.

Lekcja-1,99zł
 • Dostęp do wybranej listy

lub dostęp do całego serwisu przez

Rok-49zł
 • Dostęp do ponad 200 lekcji
 • Możliwość zdobycia certyfikatu
 • Udział w konferencjach on-line
 • Liczne pliki, ćwiczenia i testy
 • Co tydzień nowa lekcja
Firmy szkolące się na platformie www.iExcel.pl
CLOSE
CLOSE
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nagranie z konferencji poświęconej makrom

Oglądając tą konferencję dowiesz się: jak uruchomić zakładkę Deweloper w różnych wersjach Excela 2007/2010/2013 jak nagrywać makra o trzech sposobach...

Zamknij