Z nami uczy się już 7409 osób. Czekamy na Ciebie

Strona główna » Blog » Maksymalna sprzedaż w roku

Maksymalna sprzedaż w roku

Załóżmy taką sytuację, że chcesz zaznaczyć maksymalną wartość sprzedaży dla poszczególnych pracowników w danym roku. Żeby to zrobić potrzebujesz przede wszystkim ją znaleźć, czyli musisz sprawdzić 2 warunki. Jednym jest rok z daty, a drugim jest pracownik. W obu warunkach chodzi o rok i pracownika z aktualnego wiersza, czyli musisz sprawić, żeby formuła odpowiednio się przesuwała wraz z kopiowaniem jej wzdłuż danych.

Podejściem, które możesz zastosować jest proste porównanie wartości z aktualnego wiersza do całej kolumny danych. Zróbmy to na przykładzie pierwszego wiersza.

W pierwszej kolejności sprawdźmy rok, czyli potrzebujemy wyciągnąć rok z daty aktualnego wiersza i przyrównać go do wszystkich lat ze zbioru danych.

Sprzedaż01

Ta część tylko dla członków iExcel.pl
Wystarczy zarejestrować się za darmo by odblokować treść.

Jeśli dokonasz ewaluacji (F9) zobaczysz wartość z kolumny Wartość Sprzedaży tam, gdzie były spełnione oba warunki, a w przeciwnym przypadku będzie to FAŁSZ.

Sprzedaż06

Teraz wystarczy, że całą tą formułę włożysz to funkcji MAX, żeby zobaczyć jaka jest wartość maksymalna dla dwóch postawionych warunków, czyli roku i sprzedawcy z aktualnego wiersza.

=MAX(JEŻELI((ROK(A2)=ROK($A$2:$A$500))*(B2=$B$2:$B$500);$C$2:$C$500))

W tym momencie potrzebujesz zmodyfikować formułę, by sprawdzała, czy wartość z aktualnego wiersza kolumny Wartość Sprzedaży jest równa obliczonej wartości maksymalnej i działała na całym wierszu danych, czyli chodzi przede wszystkim o zablokowanie odwołań na kolumnach.

Gdy korzystasz z formatowania warunkowego do zaznaczania wierszy w większości sytuacji wygodniej zbudować formułę i sprawdzić jej działanie w arkuszu, a dopiero później skopiować ją do formatowania warunkowego. Najlepiej to zrobić kopiując formułę na obszar analogiczny jak zakres, na którym będzie obowiązywało formatowanie warunkowe. Czyli w tym przykładzie 3 kolumny i przynajmniej kilkanaście wierszy.

=MAX(JEŻELI((ROK($A2)=ROK($A$2:$A$500))*($B2=$B$2:$B$500);$C$2:$C$500))=$C2

Sprzedaż07

Po testach widać, że wygląda na to, że formuła działa prawidłowo, więc skopiuj ją, a następnie zaznacz obszar danych, a następnie z karty Narzędzia Główne wybierz pozycję Nowa reguła.

Sprzedaż08

Teraz musisz wybrać opcję „Użyj formuły do określenia komórek, które należy sformatować” oraz wybrać sposób formatowania komórek, które będą spełniać warunek formuły. W tym przykładzie posłużymy się prostym wypełnieniem kolorem żółtym.

Sprzedaż09

Teraz widać, że automatycznie podświetlają się odpowiednie wiersze. W tym przykładzie dane specjalnie nie są posortowane, żeby Ci pokazać, że dla formatowania warunkowego i napisanej formuły nie ma to znaczenia.

Sprzedaż10

Wystarczy, że teraz zrobisz sortowanie od największej wartości do najmniejszej (od Z do A – opcję znajdziesz na karcie Dane) po kolumnie Wartość Sprzedaży, żeby zobaczyć, że większość wierszy na górze będzie podświetlona, bo będą to wartości maksymalne dla danego roku i sprzedawcy.

Sprzedaż11


Film i materiały do lekcji mogą oglądać tylko zalogowani użytkownicy. Nie masz konta?
Zarejestruj się za darmo lub dowiedz się więcej


Lekcja-1,99zł
  • Dostęp do wybranej listy

lub dostęp do całego serwisu przez

Rok-49zł
  • Dostęp do ponad 200 lekcji
  • Możliwość zdobycia certyfikatu
  • Udział w konferencjach on-line
  • Liczne pliki, ćwiczenia i testy
  • Co tydzień nowa lekcja
Firmy szkolące się na platformie www.iExcel.pl
CLOSE
CLOSE
Przeczytaj poprzedni wpis:
nieobecnosci_pracownikow_min
Nieobecność pracowników

Ten arkusz pomoże Ci obliczyć liczbę dni w których Twoi pracownicy byli nieobecni.

Zamknij