Z nami uczy się już 7397 osób. Czekamy na Ciebie

Strona główna » Blog » Solver w Excelu

Solver w Excelu

Możesz także zobaczyć wideo porady poświęcone Solver-owi
Solver to dodatek do Excela, który może Ci pomóc oszacować wynik, zdecydować o wielkości zamówienia do magazynu (by zmaksymalizować zyski), podzielić budżet dla poszczególnych działów w firmie itp.
Zaczniemy od tego, że Ty już masz zainstalowany dodatek Solver w swoim Excelu (od wersji 2007) tylko może on nie być włączony. Musisz wejść do karty Plik i wybrać Opcje. Następnie wybrać zakładkę Dodatki i upewnij się, że na dole z listy rozwijanej Zarządzaj wybrana jest pozycja Dodatki programu Excel.

Solver01

Następnie naciskasz klawisz Przejdź obok tej listy. Wyskoczy wtedy nowe okienko z listą dostępnych w Twoim Excelu dodatków.
Solver02
Wystarczy, że zaznaczysz na tej liście dodatek Solver, a następnie klikniesz przycisk OK i już będziesz mógł korzystać z dodatku Solver. Pojawi Ci się dodatkowa opcja w karcie Dane:
Solver03

Teraz przyda się prosty praktyczny przykład, niech będzie to przykład zamówienia towarów do magazynu. Mamy 4 towary do wyboru, z różnym kosztem, zyskiem z ich sprzedaży oraz parametrem trudności magazynowania.
Solver04
Nasze główne założenie jest takie, że chcemy uzyskać jak największy (maksymalny) Całkowity zysk (komórka pomalowana na zielono ). Dla ułatwienia na żółto ( ) został zaznaczony obszar, który ma być obliczany przez Solvera, czyli ile i jakich produktów kupić, żeby zmaksymalizować zysk.
Oczywiście nigdy nie ma tak, że możemy sobie wybrać produkt z maksymalnym zyskiem ( ) i po sprawie. Mamy dodatkowe ograniczenia ( ) , które musimy uwzględnić, jak chociażby dostępne środki pieniężne i tutaj przykładowy współczynnik Trudności z magazynowaniem (im wyższy tym trudniej dany towar jest magazynować).
Dodatkowo do lepszego zrozumienia pewne obszary zostały odpowiednio ponazywane:
tabela1

Ważne jest jeszcze, że wartość, którą chcemy dopasować ( ) musi wynikać z formuły, która jest zależna od wartości, które są modyfikowane ( ). Inaczej Solver zwróci błąd, bo nie może zmienić wartości docelowej.

Solver05
Czyli potrzebujesz jeszcze wstawić odpowiednie formuły w kilku komórkach.
tabela2

Teraz możesz uruchomić Solvera. Pokaże Ci się okno jakie widzisz poniżej.
Solver06
Wybierasz w nim przede wszystkim cel (pole – Ustaw cel). Wystarczy, że klikniesz w nie, a następnie w komórkę z Całkowitym Zyskiem (J9 – Zysk). Ważne żebyś wybrał opcję Maks, ponieważ chodzi o zmaksymalizowanie zysku.
Kolejnym polem do uzupełnienia jest pole Przez zmienianie komórek zmiennych, czyli tutaj wstawiasz zakres komórek, które Solver może zmieniać (C9:F9 – WielkośćZamówienia), by uzyskać jak najlepszy wynik.
Ale w tym przykładzie to nie wszystko potrzebujesz jeszcze dołożyć ograniczenia. Jeśli byś je pominął Solver dążył by w górę, aż skończyłaby mu się ustalona liczba iteracji.
Solver07
Dlatego naciskasz jeszcze przycisk Dodaj i w oknie, które się pojawia wstawiasz odpowiednio zakresy.

Ta część tylko dla członków iExcel.pl
Wystarczy zarejestrować się za darmo by odblokować treść.

Pamiętaj, że przeważnie nie dostaniesz całkowitych liczb, ponieważ Solver, będzie chciał uzyskać najlepszy wynik, a on rzadko jest całkowity.
Solver10


Film i materiały do lekcji mogą oglądać tylko zalogowani użytkownicy. Nie masz konta?
Zarejestruj się za darmo lub dowiedz się więcej


Lekcja-1,99zł
  • Dostęp do wybranej listy

lub dostęp do całego serwisu przez

Rok-49zł
  • Dostęp do ponad 200 lekcji
  • Możliwość zdobycia certyfikatu
  • Udział w konferencjach on-line
  • Liczne pliki, ćwiczenia i testy
  • Co tydzień nowa lekcja
Firmy szkolące się na platformie www.iExcel.pl
CLOSE
CLOSE
Przeczytaj poprzedni wpis:
tekst03
Wyszukiwanie tekstu od końca

Załóżmy, że potrzebujesz znaleźć pewien ciąg znaków w tekście, a właściwie jego pozycję. W takim razie pewnie sięgniesz od razu...

Zamknij