Z nami uczy się już 7382 osób. Czekamy na Ciebie

Strona główna » Wykresy » Wykres schodkowy

Wykres schodkowy

Chcesz stworzyć wykres w stylu jak na obrazie poniżej, czyli wykres schodkowy, żeby dobrze prezentować zmiany np: ceny w czasie.

Wykres schodkowy 01

Stwórzmy taki wykres na przykładzie zmiany kursu dolara w porównaniu do złotówki. Okazuje się, że nie jest to aż tak banalne zadanie jakby się wydawało, bo w danych, którymi dysponujemy są przerwy w rejestracji walut (zakładamy, że tylko w tych dniach następowała zmiana kursu)

Wykres schodkowy 02
i jeśli na ich podstawie stworzymy wykres liniowy

Wykres schodkowy 03
to wychodzi, że zmiany były liniowe, czyli nie jako następowały każdego dnia, a przecież dane pokazują zmiany skokowe/schodkowe.

Wykres schodkowy 04

Jak w takim razie uzyskać wykres jak na pierwszym rozdziale? Musisz odpowiednio zmodyfikować dane, żeby wykres liniowy odpowiednio je zinterpretował. Potrzebujesz dać znać, Excelowi, że to w punktach dat, które masz następuje skok ceny. Żeby to zrobić musisz zdublować pomiary ceny w dniach, ale z przesunięciem (tak jak to widać na obrazie poniżej – specjalnie żeby zwrócić uwagę na przesunięcie pozostał jeden pusty wiersz na górze danych).

Wykres schodkowy 05

Ważne, że daty tutaj są uporządkowane do najstarszej do najnowszej. Zwróć też uwagę, że „zduplikowanych” danych jest jeden wiersz mniej niż oryginalnych.

Kolejnym krokiem przygotowania danych będzie skopiowanie oryginalnych danych (wszystkich wierszy), pod te zduplikowane. Specjalnie komórki zostały zaznaczone kolorem, żeby łatwo rozróżnić zduplikowane dane od skopiowanych oryginalnych.

Teraz wystarczy, że zaznaczysz wszystkie przygotowane dane z nagłówkami (ale bez pustego wiersza) i wstawisz na ich podstawie wykres liniowy. Uzyskasz taki efekt jak na pierwszym obrazie, może z drobnymi różnicami w detalach jak dokładność liczb przy osi y, ponieważ do wykresu domyślnie kopiuje się formatowanie liczbowe z danych, ale wystarczy, że zaznaczysz oś pionowo i naciśniesz Ctrl + 1. Pokażą się wtedy szczegóły osi i na zakładce Liczby musisz odznaczyć pole wyboru Połączone ze źródłem danych oraz wpisać odpowiedni kod formatowania liczbowego niestandardowego (# ##0,00zł).

Wykres schodkowy 06 Wykres schodkowy 07

 


Lekcja-1,99zł
  • Dostęp do wybranej listy

lub dostęp do całego serwisu przez

Rok-49zł
  • Dostęp do ponad 200 lekcji
  • Możliwość zdobycia certyfikatu
  • Udział w konferencjach on-line
  • Liczne pliki, ćwiczenia i testy
  • Co tydzień nowa lekcja
Firmy szkolące się na platformie www.iExcel.pl
CLOSE
CLOSE
Przeczytaj poprzedni wpis:
0. MIniatura data czas
Data i czas – format, zalety i ograniczenia

Zastosowanie Dla nas ludzi zastosowanie zapisu dat czy aktualnej godziny jest naturalne i oczywiste. Jednak dla maszyny, którą jest komputer...

Zamknij