Z nami uczy się już 7335 osób. Czekamy na Ciebie

Strona główna » Blog » Narzędzia » Wykres z dwiema osiami

Wykres z dwiema osiami

Zastosowanie

Kiedy analizujemy sobie jakieś dane to chcemy wyciągnąć jak najlepsze wnioski. Łatwo jest porównać liczby, które są wielkością zbliżone do siebie. Na zwykłym wykresie porównamy tysiące z tysiącami. Co jednak zrobić kiedy chcemy porównać dziesiątki z setkami tysięcy? Przy takiej różnicy wielkości dziesiątki nie będą widoczne bo słupki je reprezentujące będą za małe. Wtedy przyda nam się oś pomocnicza. Zaraz zobaczymy jak ją użyć.

Analiza danych

Załóżmy, że chcemy przeanalizować wpływ ilości przedstawicieli handlowych na obrót firmy. Mamy dane historyczne, w których zestawiono jaki obrót posiadała firma kiedy zatrudniała poszczególną ilość przedstawicieli.

1. Dane

Patrząc na tabelkę można wyciągnąć jeden wniosek: im więcej przedstawicieli tym lepiej. Hmm… To chyba nas nie satysfakcjonuje. Zauważmy, że przy 10 przedstawicielach mamy obrót 150 000 zł, a przy 5 jest tylko 41 000 zł. To jest mniej niż połowa.

Wykres zwykły

Wiemy już, że wpływ nie jest prostoliniowy. Jesteśmy ciekawi jaka jest naprawdę relacja więc robimy wykres obrotu. Zaznaczamy komórki od B1 do B11. Teraz w menu „Wstawianie”, grupy „Wykresy”, klikamy „Wstaw wykres liniowy”.

2. Wstawianie wykresu liniowego zaznaczenie

Zanim klikniemy to pokaże nam się podgląd wykresu, który zostanie utworzony. Od razu widzimy, że przy powyżej 6 przedstawicielach obroty rosną szybciej. Potwierdziliśmy tezę, że im więcej tym lepiej? Nie do końca bo od 9 wzrost znowu się zmniejsza. Ale czy zmniejsza się na tyle, żeby powiedzieć, że nie opłaca się zatrudnić 11 pracownika? Jeszcze nie wiemy. Najbardziej przekonująca byłaby linia przedstawiająca ilość przedstawicieli przecinająca linię obrotów. To wyznaczyłoby punkty graniczne. Spróbujmy więc dodać do wykresu kolejną linię. Klikamy prawym przyciskiem myszy na obszarze wykresu i z menu kontekstowego wybieramy „Zaznacz dane”.

3. Dodanie drugiej linii - zaznaczenie

W oknie „Wybieranie źródła danych” klikamy przycisk „Dodaj”.

4. Dodanie serii - zaznaczenie

Pojawi nam się okno „Edytowanie serii”.

5. Druga seria - zaznaczenie

W polu „Nazwa serii” zaznaczamy komórkę A1. W polu „Wartość serii” zaznaczamy zakres A2:A11. Wykorzystujemy do tego znaczek 6. Znaczek zaznaczenia. Klikamy w niego i zaznaczamy interesujący nas obszar. Klikamy w niego ponownie aby wrócić do okna „Edytowanie serii”. Zamykamy okienka klikając w przyciski „OK”. Spójrzmy na wykres.

7. Wykres

Pojawiła się linia, która nic nam nie mówi. Leży sobie płasko jakby wskazywała na zero. Nie ma się co dziwić. Liczba 10 jest mała w porównaniu z liczbą 150 000.

Wykres z dwoma osiami

W tym momencie potrzebujemy drugiej skali pomocniczej. Pozwoli nam ona pokazać dwa pozornie nie pasujące wykresy na raz.

8. Formatowanie serii - zaznaczenie

Aby ją włączyć klikamy prawym przyciskiem myszy na linii wykresu, który chcemy umieścić na osi pomocniczej. Z menu kontekstowego wybieramy „Formatuj serię danych”. Pojawi nam się zakładka z opcjami formatowania.

9. Okno formatowania - zaznaczenie

Zaznaczamy w niej opcję „Oś pomocnicza”. Teraz nasz wykres pokazuje to co chcieliśmy zobaczyć.

10. Wykres z dwoma osiami

Teraz możemy kontynuować naszą analizę bo mamy punkt odniesienia. Zauważmy, że jeżeli linia obrotów znajduje się powyżej linii liczby przedstawicieli to korzyści są większe od przeciętnych. Jeżeli poniżej to nie wykorzystujemy wszystkich możliwości i nie jest to sytuacja optymalna. W tej sytuacji jaką widzimy redukcja stanowisk nie jest rozsądnym pomysłem. Można się pokusić o zatrudnienie jeszcze kilku pracowników licząc na poprawę. Niestety po przekroczeniu pewnej liczby wykres obrotów przestanie rosnąć i będzie spadał pod linię liczby pracowników. To będzie moment kiedy zatrudnienie nowych przedstawicieli nie przyniesie korzyści. Uff.. Trochę informacji udało nam się uzyskać dzięki temu wykresowi. Ale jak to się ma do rzeczywistości? Taką sytuację można wytłumaczyć w ten sposób, że mała liczba przedstawicieli nie trafia do wszystkich klientów i jesteśmy mało znani. Optymalna liczba przedstawicieli ma kontakt ze wszystkimi na rynku i sprzedajemy maksymalnie dużo produktów. No a skoro już nie ma nowych klientów to nic nam nie da zatrudnianie nowych przedstawicieli bo nie pozyskają nowych kontaktów.

Poprawmy teraz nieco wykres i już możemy iść na spotkanie w celu omówienia sytuacji firmy. Jesteśmy uzbrojeni w wykres i całe mnóstwo informacji, które dzięki niemu pozyskaliśmy.

11. Sformatowany wykres


Lekcja-1,99zł
  • Dostęp do wybranej listy

lub dostęp do całego serwisu przez

Rok-49zł
  • Dostęp do ponad 200 lekcji
  • Możliwość zdobycia certyfikatu
  • Udział w konferencjach on-line
  • Liczne pliki, ćwiczenia i testy
  • Co tydzień nowa lekcja
Firmy szkolące się na platformie www.iExcel.pl
CLOSE
CLOSE
Przeczytaj poprzedni wpis:
0. Zaokrąglanie
Zaokrąglanie liczb

Zastosowanie Zastosowanie zaokrąglania liczb jest dość oczywiste. Chodzi o zaprezentowanie liczb w czytelny sposób pomijając mniej znaczące pozycje cyfr. Jednak...

Zamknij